Kolędowanie po lubelsku – Herody

Zwyczaj kolędowania znany jest w całej Polsce trwa od 2 dnia Świąt Bożego Narodzenia do Uroczystości Trzech Króli, czyli 6 stycznia. Kolędowanie polega na tym, że grupa przebierańców odwiedza domy i składa życzenia. Na Lubelszczyźnie obrzędy kolędownicze są niezwykle różnorodne. Do dziś w niektórych wsiach naszego regionu wędrują z domu do domu grupy kolędników z maszkarami, gwiazdą, turoniem, niegdyś chodzili nawet z żywymi zwierzętami tj. koniem, owcą, baranem.

Jednak najbardziej popularnym w naszym regionie przedstawieniem bożonarodzeniowym są tzw. herody.
Widowisko przypominające sceny rozgrywające się na dworze króla Heroda tuż po narodzinach Jezusa w Betlejem.
Prosta, choć bardzo dramatyczna fabuła wzbudza refleksję na temat odwiecznej walki dobra ze złem.
W przedstawieniu zostały wykorzystane oryginalne dialogi ludowe oraz kolędy ze wsi Wola Krasienińska gmina Krasienin koło Lubartowa, zebrane w naukowej publikacji UMCS w Lublinie. Adaptacji tekstów i kolęd ludowych do szkolnego spektaklu dokonali nauczyciele–regionaliści naszej szkoły, którzy wraz z uczniami z gimnazjum i liceum przybliżyli tradycyjny obrzęd kolędniczy.
Widowisko zostało zaprezentowane społeczności szkolnej oraz mieszkańcom Lublina w szopce na Starym Mieście.

Kolędnicy z „Herodów”

Bartłomiej Mitura kl. 2 c Gimnazjum nr 8
Szymon Wierzbicki kl. 2 c Gimnazjum nr 8
Filip Charmas kl. 2 c Gimnazjum nr 8
Milena Dziadosz kl. 3 c Gimnazjum nr 8
Aleksandra Paździor kl. 2 b Gimnazjum nr 8
Magdalena Wiejak kl. 1 c Gimnazjum nr 8
Marcin Kusyk kl. 1 b Gimnazjum nr 8
Dominika Biernat kl. 1 b XXVII Liceum Ogólnokształcące
Ewelina Kowalczyk kl. 1 b XXVII Liceum Ogólnokształcące
Piotr Porębski kl. 1 b XXVII Liceum Ogólnokształcące
Mateusz Więckowski kl. 1 b XXVII Liceum Ogólnokształcące

Chór

Małgorzata Terentowicz kl. 1 c Gimnazjum nr 8
Klaudia Matuszewska kl. 1 b Gimnazjum nr 8
Agata Kępa kl. 1 b Gimnazjum nr 8
Agata Krupa kl. 1 c Gimnazjum nr 8