Projekt Comenius – Grecja

W dniach 18.01 – 25.01.2010 przedstawiciele naszej szkoły: pani wicedyrektor Hanna Cudna, nauczyciele Małgorzata Wrona i Iwona Lipiec, jak również uczniowie klasy II B Angelika Łysiak i Mateusz Nawrot uczestniczyli w wyjeździe do Grecji.

Wizyta ta odbyła się w ramach programu Comenius – uczenie sie przez całe życie. Nasza szkoła wraz z placówkami z Grecji, Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Bułgarii i Węgier realizuje projekt „Twój świat – mój świat: różnice, które nas łączą”. W Grecji gościła nas szkoła sportowa z Volos. Na spotkanie uczniowie zaangażowani w program przygotowali logo projektu, stworzyli słowniczek z wybranych 10 najpopularniejszych słów używanych w języku polskim, ułożyli zwrotkę piosenki o przyjaźni i różnicach między współpracującymi w projekcie narodami, nagrali krótki film o Lublinie. Swoje prace zaprezentowali kolegom i koleżankom z innych krajów.
Logo przygotowane przez uczennicę IIIC gimnazjum Kamilę Gębałę zdobyło II miejsce, przegrywając zaledwie jednym punktem z propozycją uczniów niemieckich, która, jako produkt finalny projektu, zostanie umieszczona na koszulce.
Program pobytu obejmował również zwiedzanie kilku atrakcyjnych miejsc. Spędziliśmy dwa dni w Atenach, mogliśmy zatem zobaczyć Akropol, Świątynię Zeusa, Agorę, Panteon. Zorganizowano dla nas również wycieczkę w Góry Pelion, gdzie został nakręcony film Mamma Mia, do Milies – miejscowości słynącej z pieknych widoków i kolejki wąskotorowej. W samym Volos nasze zainteresowanie wzbudziło Muzeum Archeologiczne.
Na zakończenie naszego wyjazdu do Grecji miało miejsce spotkanie z merem Volos oraz wieczorek, podczas którego uczyliśmy się tańczyć „Zorbę”.
Następnym etapem realizacji projektu będzie wizyta robocza we Włoszech w Reggio Emilia przewidziana na maj bieżącego roku. Do tego czasu mamy wykonać kolejne zadania, a efekty naszej pracy pokażemy podczas tej wizyty. Do Włoch pojadą uczniowie, którzy będą najbardziej zaangażowani w realizację projektu.
Zapraszamy całą społeczność szkolną do włączenia się w pracę nad projektem.