Wyjazd do Rottweil w Niemczech w ramach projektu Comenius

W dniach 30 XI – 4 XII 2010 uczniowie naszego liceum – Małgorzata Kudyba, Wiktor Belniak (IIIA), Julia Wysocka (IIB) i Bartosz Magryta (II A) – pod opieką nauczycieli Małgorzaty Wrony, Dariusza Rała i Roberta Wróblewskiego wzięli udział w wyjeździe do Rottweil w Niemczech w ramach realizacji programu Comenius „Her Story”. Po podróży lotniczej i kolejowej wszyscy bezpiecznie dotarli na miejsce. Uczniowie mieszkali u rodzin niemieckich.

Następnego dnia gospodarze niemieccy przygotowali ceremonie otwarcia połączoną z krótkim programem artystycznym. Później zwiedzaliśmy szkołę, a po obiedzie uczestniczyliśmy w spotkaniu z burmistrzem Rottweil i zwiedziliśmy miasto. Kolejny dzień był niezwykle pracowity. Wszyscy uczniowie i nauczyciele obejrzeli przejmujący film „When we leave” o sytuacji muzułmańskiej kobiety mieszkającej w Niemczech i jej relacjach z rodziną w obliczu trudnych wyborów życiowych. Po filmie odbyła się dyskusja o głównych problemach pokazanych w filmie. Następnie nauczyciele z Finlandii poprowadzili lekcję, w której uczniowie podzieleni na międzynarodowe grupy wyszukiwali w Internecie informacje do prezentacji multimedialne o prawach i dostępie do edukacji kobiet w krajach partnerskich. Efekty prac zostały przedstawione wszystkim uczestnikom. Po obiedzie niektóre szkoły, w tym i nasza, pokazały przygotowane wcześniej pantomimy o sytuacji kobiet w poszczególnych krajach. Na zakończenie obejrzeliśmy wystawę plakatów o sławnych kobietach z krajów uczestniczących w projekcie oraz o problemach kobiet we współczesnym świecie.
Trzeci dzień to wycieczka do Jestetten i spotkanie z panią burmistrz, która opowiadała kobietach w polityce, swoich sukcesach, prawach kobiet w Niemczech oraz odpowiadała na pytania uczniów. Kolejnym punktem była wycieczka do Stein w Szwajcarii. Zwiedzaliśmy to malownicze miasteczko z przewodnikiem. Przepiękne domy, uliczki i niezwykłe historie opowiedziane przez panią przewodnik wywarły na nas niezwykłe wrażenie. Potem przejechaliśmy do Schauffhausen gdzie zobaczyliśmy największy wodospad na Renie. Po powrocie zbliżał się czas pożegnań, ponieważ większość uczniów następnego dnia rano już wyjeżdżała. My zostaliśmy dzień dłużej, bo nie mieliśmy samolotu w sobotę. W dodatkowym dniu pojechaliśmy do Stuttgartu. Tam zwiedziliśmy wspaniałe Muzeum Mercedesa, gdzie widzieliśmy niezwykle auta od początku XX wieku po najnowsze modele. Później poszliśmy na świąteczny rynek, na którym było mnóstwo straganów z potrawami, zabawkami, strojami, pamiątkami i ozdobami świątecznymi typowymi dla niemieckiego Bożego Narodzenia.
Następnego dnia musieliśmy wracać do domu. Najpierw pociągiem, później samolotem, a na końcu busem dotarliśmy do Lublina. Wyjazd okazał się bardzo interesujący, pożyteczny i stał się zalążkiem owocnej współpracy między szkołami biorącymi udział w naszym projekcie.