Spotkanie z przedstawicielem Rady Miasta Lublin – panem Marcinem Nowakiem

W dniu 15.03.2011 r. uczniowie XXVII LO w Lublinie realizujący program wymiany między narodowej Comenius spotkali się z przedstawicielem Rady Miasta Panem Marcinem Nowakiem. Na wstępie Pani dyrektor przedstawiła nam Pana Radnego. Tematem spotkania była rola kobiet w życiu społecznym i politycznym. Pan Nowak na początku poruszył kwestię roli kobiet na przestrzeni wieków. Mówił o tym jak kiedyś traktowano kobiety w kwestii polityki i działalności w życiu społecznym a jak teraz i co się zmieniało. Pan Radny jest ekonomistą i wykładowcą na KUL-u. Według niego kobiety powinny częściej być dopuszczane do pełnienia wyższych stanowisk, nie powinno być bariery w stosunku do różnicy płci. Następnie uczniowie mogli zadawać pytania.

Którą Polkę z XX lub XXI wieku uważa Pan za , tę która uczyniła najwięcej dla zmiany pozycji kobiet w naszym kraju?
Myślę, że bez wątpienia była to Maria Skłodowska-Curie, która przyczyniła się do rewolucji w dziedzinie chemii i biologii, nasza dwukrotna noblistka udowodniła, że kobieta może odnosić wielkie sukcesy.

Czy lepiej się Panu współpracuje z kobietami czy z mężczyznami?
Moimi szefami byli mężczyźni , niektórych wspominam dobrze, innym trochę mniej natomiast obecnie moją szefową jest kobieta łatwiej mi się z nią pracuję, kobiety mają inne podejście do pracy.

Czy według Pana parytety na listach wyborczych to dobry pomysł na zwiększenie roli kobiet w polityce?
Parytety, czyli zwiększenie roli kobiet w życiu publicznym. Ma być zapis o tym ,że określona liczba kobiet ma trafić na listy z senatu do sejmu ,że określona liczba kobiet ma zajmować kluczowe stanowiska w państwie. To jest oczywiście model, który jest proponowany i który nabiera już jakiś rumieńców. Ja nie jestem zwolennikiem parytetów z tego powodu, że parytety nie zwiększają szans dostawania się do dział ustawodawczych w pewnym sensie mogą nawet ograniczać. Weźmy pod uwagę, że zainteresowanie kobiet życiem publicznym jest mimo wszystko mniejsze . To nie jest mój wymysł to jest kwestia badań i to, że jest mniej kobiet w polityce to wynika z faktu, że jest jakiś sztuczny podział niedopuszczania kobiet na listę to wynika z tego, że kobiety mniej niż mężczyźni interesują się polityką(…) Po prostu robienie czegoś na siłę jest rzeczą chorą, która tworzy realia mocno pokłócone.

Czy jest Pan za tradycyjnym wizerunkiem kobiety w Polsce czy popiera Pan ruchy feministyczne?
Ja jestem zdecydowanym przeciwnikiem feminizmu z tego powodu, miłe koleżanki i koledzy, że feminizm w Polsce wygląda mniej więcej tak jak mężczyzna mówi do kobiety, że kobieta nie powinna dźwigać węgla, kobieta nie powinna pracować w kanałach, kobieta nie powinna zajmować się ciężką pracą fizyczną , a feministka krzyczy: „Jak to nie!” , obowiązuje równouprawnienie, kobieta powinna mieć do tego prawo i to jest cały feminizm. Feminizm, który na dobrą sprawę sprowadza kobietę do roli mężczyzny a jednak nasze płci są różne. Kobiety nie mają predyspozycji do pracy fizycznej i my jako mężczyźni powinniśmy robić wszystko, żeby kobiety jak najdalej od tak ciężkiej pracy trzymać. Kobieta nie powinna i wyłącznie zajmować się domem. Rolą kobiety powinna być praca zawodowa, ale bez obciążenia jakie niesie za sobą praca fizyczna. Jeżeli kobieta dobrze się czuje w domu wychowując dzieci to jak najbardziej tak, tylko to nie mężczyźni rodzą dzieci tylko kobiety powinny w pierwszej kwestii się tym zajmować ,ale nie znaczy to ,że kobietę należy przywiązać do stołka i zamknąć w czterech ścianach żeby nie miała nic do powiedzenia ,absolutnie nie, to wszystko musi być wypośrodkowane. Kobieta powinna realizować się w tym co chce, ale jednocześnie nie możemy sprowadzać kobiety do roli przedmiotu i do aktywności pracy fizycznej bo to chore.

Czego Pana zdaniem mężczyźni mogą się nauczyć od kobiet?
Porządku, ja się uczę od kobiety porządku przede wszystkim, to bardzo ważna cecha kobiet, która jest cechą obcą u mężczyzn .Są wyjątki, ale jest ich za mało. Mężczyźni są bałaganiarzami (…), dużo musiałem uczyć się od mojej szefowej na tym polu i nie tylko to na pewno.. może też wrażliwości , to także ważna cecha kobiet.

Co Pan wykłada na KUL-u ?
Prowadzę zajęcia ze studentami z zakresu historii społeczno-gospodarczej na Ekonomii i Zarządzaniu.

Spotkanie zakończyło się podziękowaniem dla Pana Radnego od Pana Dariusza Rała oraz od uczniów. Pan Rał poruszył także na koniec kwestię budowy basenu przy naszej szkole. Pan Radny powiedział, że taka inwestycja dojdzie do skutku na pewno na przełomie kilku lat. Było to kolejne spotkanie z przedstawicielem lokalnych władz dzięki czemu obraz kobiety we współczesnym świecie jest nam coraz bardziej znany, a uczniowie uzyskali wiedzę na najbliższy wyjazd do Finlandii, aby podzielić się zdobytą wiedzą z uczniami ze szkół partnerskich.

Judyta Łapanowska kl. 1c LO