Wizyta robocza projektu Comenius w Tampere (Finlandia)

W dniach 28 marca – 02 kwietnia odbyła się druga wizyta robocza w ramach programu Comenius „Her story” w Tampere w Finlandii. XXVII LO reprezentowali: Anna Ogorzałek III b, Piotr Ostrowski i Adrian Giszczak III a oraz Izabela Drabik II c. Uczniowie pojechali pod opieką Małgorzaty Wrony, Izabeli Łukasik i Dariusza Rała.

Lot z Warszawy do Helsinek, a następnie do Tampere odbył się bez przeszkód. Na miejscu czekali nas uczniowie i nauczyciele z partnerskiej szkoły, którzy zabrali wszystkich do domów i hoteli. 29 marca wizyta zaczęła się od powitania wszystkich uczestników w sali gimnastycznej, a następnie udaliśmy się na zwiedzanie szkoły. Sale lekcyjne okazały się doskonale wyposażone w sprzęt komputerowy, tablice interaktywne, rzutniki, mapy i wiele innych pomocy dydaktycznych. Na korytarzach eksponowane były prace plastyczne uczniów, w wielu miejscach komputery z dostępem do Internetu, a w kącikach dla uczniów kuchenki mikrofalowe, czajniki bezprzewodowe, szklanki, talerzyki i wszystko czyste, całe i nikt nikomu niczego nie zabierał. Na korytarzach cisza i porządek. Po zwiedzaniu zjedliśmy lunch, który uczniowie dostają bezpłatnie, w szkolnej stołówce, a następnie uczniowie wzięli udział w lekcji plastyki, a nauczyciele w rozmowach roboczych. Po południu wszyscy poszliśmy zwiedzać miejscowe muzeum Vaprikki leżące w dawnej fabryce tekstylnej.
Kolejny dzień rozpoczął się od prezentacji Power point na temat wybranych kobiet, które każda szkoła przygotowywała wcześniej u siebie.
W naszej prezentacji pokazaliśmy postacie Marii Skłodowskiej-Curie, Grażyny Chrostowskiej i Wisławy Szymborskiej oraz typowe zawody w Polsce zdominowane przez panie. Po zakończeniu pokazów pani Cristina Sperotto z Włoch poprowadziła lekcję podczas której uczniowie w dwuosobowych zespołach układali krótkie wiersze o roli i działaniach kobiet ozdabiając je ilustracjami związanymi z wierszem. Później wszystkie prace zostały umieszczone na szkolnym korytarzu. Zwiedziliśmy także muzeum z wystawą sukien i strojów z XIX i XX wieku zebranych przez panią Ostapek. Popołudnie uczniowie spędzali ze swoimi rówieśnikami z Finlandii na rozrywkach, poznając zwyczaje i formy spędzania wolnego czasu w Tampere.
Rano następnego dnia odbyła się projekcja filmu „FC Venus”, komedii na temat piłki nożnej w życiu kobiet i mężczyzn, a po filmie wszyscy uczestniczyli w dyskusji na jego temat. Po obiedzie udaliśmy się na miejscowe wzgórze do wieży Pyynikki skąd rozciągał się wspaniały widok na Tampere i okolice.
Kolejny dzień był typowo rozrywkowy. Pojechaliśmy do największego w Skandynawii Spa w Ikaalien. Najpierw podzieleni na grupy uczestniczyliśmy w różnych zawodach i zabawach np. łowienie ryb w przeręblu, wyścigi w rakietach śnieżnych połączonych ze strzelaniem z łuku, curling i ustawianiu skrzynek za pomocą haka na linach ciągnionych przez cztery osoby. Po posiłku weszliśmy do basenu z gorącą wodą, mogliśmy korzystać z sauny, jacuzzi, biczy wodnych i rury-zjeżdżalni. Było naprawdę wspaniale i czas minął wszystkim bardzo szybko. Popołudnie i wieczór to już ostanie spotkania i rozrywki w Tampere.
Pomimo chłodnej pogody cały pobyt był bardzo udany i każdy wyjeżdżał pełen wrażeń. Droga powrotna do Lublina również odbyła się bez żadnych przeszkód i wszyscy wrócili cali, szczęśliwi i z przekonaniem, że warto brać udział w programie Comenius, bo wyjazdy są wspaniałą nagrodą za pracę nad projektem.