Śladami Grażyny Chrostowskiej

Tradycyjnie w ramach Dni Patronki naszego Gimnazjum uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami udali się na lekcję muzealną do Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”. Pani Barbara Oratowska – kierownik muzeum opowiedziała nam o losach Polaków podczas II wojny światowej, także naszej Patronki Grażyny Chrostowskiej i jej rodziny. Mieliśmy okazję zobaczyć również bezcenne pamiątki, które przetrwały do dziś: zaszyfrowany list oraz wiersze pisane w obozie przez naszą Patronkę.

Po tak interesującej, niezwykłej lekcji historii udaliśmy się na spacer „Śladami Grażyny Chrostowskiej”, podczas którego odkrywaliśmy miejsca w Lublinie z nią związane. Na naszej trasie znalazły się: kamienica przy ul. Pochyłej, kościół pw. Michała Archanioła na ul. Fabrycznej, miejsca, w których uczyła się, Zamek Lubelski, w którym była więziona oraz cmentarz na ul. Unickiej, gdzie znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona jej rodzinie.
Śmiało możemy powiedzieć, że rozumiemy jakimi wartościami kierowała się nasza Patronka. Dzięki tej wycieczce stała nam się bliższa.