Rocznica sowieckiej agresji na Polskę

17 września 2011 r. delegacja uczniów wraz z pocztem sztandarowym wzięła udział w obchodach 72. rocznicy napaści Sowietów na Polskę. Główne uroczystości odbyły się przy pomniku Ofiar Katynia na ulicy Głębokiej.

W Lublinie w sobotę o godz.14.00 delegacje złożyły kwiaty pod tablicą w gmachu KUL upamiętniającą Jana Bołbotta, porucznika, który po agresji ZSRR na Polskę, przez cztery dni walczył z Armią Czerwoną. Główne uroczystości rozpoczęły się o godz. 17.00 pod pomnikiem Ofiar Katynia. Godzinę później w ratuszu odbyła się sesja pod hasłem „Agresja sowiecka 17 września 1939 na Kresach Wschodnich i Lubelszczyźnie”.
W wyniku agresji radzieckiej do niewoli trafiło około 15 tysięcy polskich oficerów, którzy trafili do obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Potem zostali rozstrzelani przez NKWD. Ich ciała pochowano w masowych grobach w Katyniu, Miednoje i Charkowie. Wojna polsko-sowiecka doprowadziła do też zesłania ponadmilionowej rzeszy Polaków w głąb Związku Sowieckiego.

Źródło: Radio Lublin