Spotkanie z reżyserką filmu

W dniu 19 października 2011 r. gościliśmy w naszym Zespole Szkół panią Wandą Różycką-Zborowską, autorkę filmu dokumentalnego „Duśka” o prof. Wandzie Półtawskiej oraz panią Barbarę Oratowską z Muzeum „Pod Zegarem”.

Wanda Różycka-Zborowska – reżyser filmowy – absolwentka reżyserii filmowo-telewizyjnej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, scenarzysta, pedagog. Filmografia: film fabularny „Jemioła”, Sztuki teatralne: „Królowa śniegu”, Filmy dokumentalne: „Kobieta z węgla”, „Ex voto”, „Kamień”, „W stronę Słońca”, „Opowiadania na czas przeprowadzki”, „Odtajnione powstanie”, „Pójdź za Mną. Testament Jana Pawła II”.

Prowadzi cykliczne pokazy filmów dokumentalnych z udziałem ich twórców z cyklu „Kino Duchowe”. Wiara przez wiele lat wydawała jej się czymś prywatnym, czego nie należy obnażać. Dziś mówi, że wiara dodaje jej sił, nadaje kształt życiu. Odkryła to podczas realizacji dokumentalnego filmu o Janie Pawle II „Pójdź za mną”. Mówi: – Nie wierzę w przypadki, we wszystkim widzę plan Boży względem swojej osoby. I wie, że to najważniejszy film, jaki zrobiła.
Film „Duśka” z 2008 r. to filmowa opowieść o wyjątkowej kobiecie, znanej nie tylko z niezwykłej przyjaźni z Janem Pawłem II, ale również z wielkiej troski o świętość rodziny i życie dzieci nienarodzonych. „Duśka” to Wanda Półtawska, doktor medycyny, specjalista w dziedzinie psychiatrii. Przeżyła okrutne eksperymenty medyczne w obozie koncentracyjnym Ravensbrück. Została cudownie uzdrowiona przez wstawiennictwo św. Ojca Pio.
Kamera towarzyszy Wandzie Półtawskiej w jej ukochanych górach, w Rzymie, w Ravensbrück, zagląda do celi byłego aresztu Gestapo „Pod Zegarem” w Lublinie, gdzie była więziona, jak też do jej krakowskiego mieszkania, pełnego pamiątek po Janie Pawle II. O Duśce mówią jej najbliżsi, koleżanki z obozu, przyjaciele i współpracownicy z Krakowa i Rzymu.
Uczniowie i ich opiekunowie wtajemniczeni zostali w genezę powstania filmu, kulisy jego jego narodzin. Rozmowa z reżyserką wzbudziła wielkie emocje wśród zebranych. Dzięki temu ich wiedza o Pani Wandzie Półtawskiej została wzbogacona o nowe informacje. Po wysłuchaniu relacji pani Różyckiej-Zborowskiej uczniowie mieli okazję uzyskać odpowiedź na nurtujące ich pytania.
Była to ważna i pamiętna lekcja wychowawcza dla wszystkich jej uczestników.