II Forum Wolontariatu Młodych „Republika Dobroci” 5-6 listopada 2011r. w Dąbrowicy

Jestem uczennicą klasy 1a LO. W dniach 5-6 listopada 2011r. razem z moją koleżanką Karoliną i kilkom innymi uczennicami z Naszej szkoły wzięłyśmy udział w „Wolontariackim tournée” oraz II Forum Młodego Wolontariusza, które odbyło się w Dąbrowicy pod Lublinem. Dowiedziałyśmy się tam czym tak naprawdę jest wolontariat, dlaczego warto zostać wolontariuszem, jakie zadania mają do wykonania osoby, które zdecydują się zostać wolontariuszem i wiele wiele innych ciekawych i cennych informacji dotyczących wolontariatu.

Spotkałyśmy się również z panią Marią Łukowską z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, która mając niespełna 18 lat zakochała się w Afryce, pojechała na misje i wybudowała tam studnię. Pani Maria opowiadała nam o pracy z dziećmi ulicy, pokazywała nam zeszyt w którym uczyła pisać i liczyć jednego z afrykańskich chłopców zamieszkującego ulicę. Było to bardzo ciekawe spotkanie na którym poznałyśmy wiele ciekawostek dotyczących życia tamtych ludzi i jak cenna jest nasza chęć niesienia pomocy innym. Jednak nie myślcie sobie, że na tym szkoleniu były tylko wykłady i prezentacje, bo wcale tak nie było. Organizatorzy zadbali o to abyśmy się nie nudzili i zorganizowali dyskotekę. Wszyscy szaleli i tańczyli na parkiecie. A potem Cisza Nocna.

Następnego dnia byliśmy na Mszy Świętej, którą prowadził bardzo miły i zabawny ksiądz. Następnie udaliśmy się na warsztaty „metodą projektu,” które były bardzo interesujące. Byliśmy podzieleni na 3 grupki i mieliśmy za zadanie zaplanowanie, narysowanie i stworzenie z bibuły nowego fartucha dla pielęgniarek z dziecięcego szpitala tak aby dzieci były zadowolone i radosne (oczywiście nasz plan wygrał). Po skończeniu tych warsztatów, każdy miał się wpisać na listę kolejnych. Do wyboru były warsztaty „pomoc uchodźcom” ,,pomoc osobom niepełnosprawnym” oraz ,,pomoc dzieciom ulicy”. My z Karoliną wybrałyśmy pomoc osobom niepełnosprawnym. Na zakończenie tego szkolenia dla wolontariuszy było podsumowanie i bank pomysłów na którym pewna pani opowiadała nam w jakich dziedzinach wolontariackich i w jakich placówkach możemy działać, powiedziała również, że planowo 10-11 grudnia odbędzie się kolejne takie szkolenie i ja pewnie na nie pojadę bo naprawdę warto. Osoby chodzące do naszej szkoły, które chciałyby zostać wolontariuszami zapraszam na stronę internetową www.wolontariat.lublin.pl lub do skontaktowania się panią Izabelą Łukasik, która prowadzi nasz Szkolny Klub Wolontariusza.

Natalia Skorek klasa 1 a LO