Finisaż wystawy „I trzeba było żyć…” KOBIETY W KL RAVENSBRŰCK

W dniu 18 kwietnia 2012 r. odbył się w Muzeum Więzienia Pawiak w Warszawie finisaż wystawy „Trzeba było żyć…” Kobiety w KL Ravensbrűck. W uroczystości tej uczestniczyła też nasza szkoła dzięki współpracy z Muzeum „Pod Zegarem”. Program wystawy uświetnił program artystyczny przygotowany przez uczniów i nauczycieli naszego gimnazjum zatytułowany „Etiuda pamięci o Grażynie Chrostowskiej” w 70 rocznicę śmierci Patronki.

Składał się on z kilku powiązanych ze sobą elementów: prezentacji multimedialnej poświęconej życiu i twórczości Chrostowskiej i tworzeniu tradycji gimnazjum związanej z Patronką, recytacji utworów poetki, czytania wspomnień związanych z pobytem w obozie i śmiercią Grażyny i Poli Chrostowskich oraz występu chóru szkolnego. Ku naszej radości program ten dostarczył oglądającym wielu niezapomnianych wrażeń. Była podniosła atmosfera i łzy wzruszenia. Otrzymaliśmy wiele podziękowań i gratulacji między innymi od byłych więźniarek obozu Ravensbrűck i Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. Uczniowie Gimnazjum nr 8 godnie reprezentowali w Warszawie swoją szkołę i miasto i na długo zapiszą się w pamięci starszych i młodszych odbiorców, którzy tego dnia przybyli do Muzeum Więzienia Pawiak. Młodzież naszej szkoły miała też możliwość zwiedzenia ekspozycji z przewodnikami, którzy w interesujący sposób opowiadali o Pawiaku z czasów II wojny światowej. 18 kwietnia to Święto Szkoły, dzięki udziałowi w finisażu wystawy, uczciliśmy je w sposób wyjątkowy.
Program artystyczny został przedstawiony całej społeczności szkolnej 20 kwietnia 2012 r. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby obejrzeć nasz program do Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” w dniu 19 maja 2012 r. w Noc Muzeów.

Zachęcamy do obejrzenia prezentacji, które zostały wykorzystane podczas części artystycznej.
Grażyna Chrostowska patronką naszego gimnazjum
Obozowe życie Grażyny Chrostowskie