IV spotkanie uczniów szkół partnerskich – Zespół Szkół nr 10 w Lublinie, Polska – Kolegium w Nowogrodzie Wołyńskim, Ukraina

W ramach współpracy międzynarodowej ze szkołą Nowogrodzie Wołyńskim 15.04.2012. grupa uczniów z Zespołu szkół nr. 10 pod opieką pani Jolanty Kociuby i pana Mariusza Kasprzaka wyjechała na wycieczkę do Nowogrodu. Podróż była dość długa, ale dzięki dobrej atmosferze nikt się nie nudził. Na miejsce dotarliśmy ok. godz. 20. Na miejscu czekali na nas ukraińscy uczniowie, którzy zabrali nas do swoich domów.

Następnego dnia wyjechaliśmy na wycieczkę do Żytomierza. Zwiedzaliśmy tam cmentarz polski, który wyglądał na mocno zaniedbany, ponieważ częściom grobów od dawna nikt się nie opiekuje. Z Żytomierza pojechaliśmy do Berdyczowa. Tam obejrzeliśmy kościół św. Barbary oraz klasztor Karmelitów Bosych. Oba te miasta należały kiedyś do Polski i była to dla nas dobra okazja, aby przekonać się jak kiedyś żyli Polacy na Kresach Wschodnich. Po powrocie do Nowogrodu graliśmy ze znajomymi w piłkę nożną.
Wtorek 17.04. spędziliśmy w szkole Nowogrodzie Wołyńskim. Po obejrzeniu szkoły odbył się konkurs wiedzy o Ukrainie i Polsce. Brali w nim udział uczniowie obu szkół. 1 miejsce w tym konkursie zajął Sebastian Filip uczeń klasy IIa XXVII LO w Lublinie. Następnym punktem programu był konkurs z matematyki. Uczestniczący w nim byli podzieleni na zespoły międzynarodowe. 1 miejsce zajęła drużyna, w której uczestniczył Michał Mazurkiewicz uczeń klasy Ia Gim nr. 8 w Lublinie, a drugie miejsce drużyna ,w której reprezentantem naszej szkoły był Olek Rał. Laureaci konkursów otrzymali pamiątkowe dyplomy. Potem uczestniczyliśmy w lekcji języka polskiego, podczas której mogliśmy zobaczyć jak młodzież ukraińska poznaje naszą kulturę i język. Po lekcji przeszliśmy na salę gimnastyczną, gdzie odbyły się zawody sportowe. Przy gorącym dopingu braliśmy udział w różnych konkurencjach zwinnościowych i szybkościowych np. biegi z piłką i skoki na skakance. Wieczorem zwiedzaliśmy miasto i spacerowaliśmy po parku.
W środę 18.04. pojechaliśmy na wycieczkę do Korca. Jest to małe miasteczko zamieszkane przez ok. 8,5 tysiąca mieszkańców. Tam zwiedziliśmy: kościół św. Antoniego, kościół prawosławny i ruiny zamku książąt Koreckich. Najbardziej podobały mi się ruiny, ponieważ można było zejść po kamieniach pod mury i zobaczyć małe wyrwy w ziemi. Po obejrzeniu zabytków Korca wróciliśmy do Nowogrodu Wołyńskiego w porze obiadowej. Po obiedzie poszliśmy na spacer do parku.
W czwartek 19.04. pojechaliśmy zwiedzać stolicę Ukrainy – Kijów. Pierwszym punktem wycieczki był Instytut Polski, gdzie uczestniczyliśmy w wykładzie. Następnym punktem wycieczki była katedra św. Włodzimierza, a potem pieszo poszliśmy pod stadion narodowy, gdzie w czerwcu będą się odbywały mistrzostwa piłki nożnej EURO 2012. Następnie pojechaliśmy metrem do centrum Kijowa, gdzie mieliśmy czas wolny. Wróciliśmy do Nowogrodu ok. godz. 20.
Ostatnim dniem był piątek 20.04. Pożegnaliśmy się z rodzinami i podziękowaliśmy za gościnę. Pierwszym punktem wycieczki był Lwów. Tam zwiedziliśmy cmentarz Łyczakowski – jedną z najstarszych nekropolii, gdzie znajdują się groby Orląt Lwowskich, czyli obrońców Lwowa.
Cała wycieczka była udana. Zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc, poznaliśmy wspaniałych ludzi, zwyczaje ukraińskie oraz kulturę innego kraju. Cenna pamiątką będą także wrażenia z oglądanych miejsc związanych z historią Polski.

Olek Rał I ag