Projekt Comenius – „Volver”

9 maja 2012 roku w ramach realizacji działań projektu Comenius „Her Story” grupa uczniów naszego liceum oglądała film „Volver”. Został on wybrany przez wszystkich partnerów projektu do wspólnego oglądania we wszystkich szkołach biorących udział w projekcie.

Film opowiada o ludzkich emocjach oraz ogólnie o kobietach które walczyły o swoje. Tematycznie „Volver” nawiązuje do filmów jakie Almodóvar realizował w latach 80. i na początku lat 90., kiedy bohaterkami swoich dzieł czynił głównie kobiety. Precyzyjnie skonstruowana fabuła jest dla okazją do poruszenia najciemniejszych obszarów ludzkiego życia. Bohaterki kryją w sobie mroczne tajemnice, są ciężko doświadczane przez życie, ale – czego dowodzi film – potrafią znaleźć swoje miejsce na ziemi i nigdy nie tracą nadziei. Pełen dramatyzmu i poświęcenia film kończy się sukcesem.
Film doskonale pasował do tematu naszego projektu, który dotyczy walki kobiet o swoje prawa i ich emocje w różnych sytuacjach. Po obejrzeniu filmu uczniowie będą wymieniać się swoimi wrażeniami z kolegami i koleżankami z Włoch, Niemiec, Finlandii i Hiszpanii na facebooku.

Wiktoria Tarasowska IIc