Filmoteka szkolna

Dnia 22 września 2012 r. klasa III B LO spotkała się z panią Marią Stępień w celu kontynuacji pomysłu pani Anny Gąszczyk, który dotyczył oglądania ekranizacji lektur szkolnych, aby lepiej je poznać i zrozumieć. Tego dnia została odtworzona ekranizacja „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, wyreżyserowana przez Filipa Bajona, która nie jest jednak wierną adaptacją powieści. Film powstał na jej motywach, dlatego ukazuje tylko najważniejsze wątki książki, poszerzone o zupełnie nowe, które dodał sam reżyser. W obsadzie filmowej wystąpili między innymi: Krystyna Janda, Janusz Gajos, Daniel Olbrychski oraz Mateusz Damięcki w roli Cezarego Baryki – głównego bohatera. Muzyka skomponowana przez Michała Lorenca stanowi niezwykłe tło dla filmowych wydarzeń. Film z całą pewnością spotkał się z dużym uznaniem widzów, jednak twórca filmu poświęcił niewiele miejsca na ukazanie sytuacji polityczno-społecznej w Polsce w pierwszych dziesięcioleciach dwudziestego stulecia, na których najbardziej koncentrował się Żeromski.