Lubelskie obchody 150 rocznicy Powstania Styczniowego w WBP

We wtorek 22 stycznia delegacja uczniów naszego liceum: Patrycja Krawczyk, Szymon Michalczyk i Przemysław Sobczak wraz  z nauczycielką języka polskiego p. Marią Stępień i bibliotekarką Dorotą Świetlicką – Cenkałą, udała się na spotkanie z Historią.
W  wernisaż wystawy “Powstanie Styczniowe na Lubelszczyźnie”. Miejsce, grono zebranych osób, recital muzyczny  oraz same zbiory i ich prezentacja – wywarły na nas wielkie wrażenie. Po obejrzeniu ekspozycji opartej na zbiorach WBP,  zwiedziliśmy bibliotekę. Następnie obejrzeliśmy w czytelni prezentację multimedialną “Nowo odkryte miejsca pamięci Powstania Styczniowego w województwie lubelskim” zaprezentowaną przez regionalistę p. Adama Polskiego. Nasza mała grupka wzięła także udział w panelu dyskusyjnym “Rok 1864 na Lubelszczyźnie – walka i pamięć”.  Wysłuchaliśmy wypowiedzi kilku znanych historyków, których myśli pomogły nam zrozumieć wiele spraw. Nasze przybycie na wernisaż uwieczniła przypadkowo Panorama Lubelska. Oprócz zdjęć i filmików wykonanych przez Szymona jest to miłym wspomnieniem tej edukacyjnej i patriotycznej wyprawy.
Maturzyści z XXVII LO w Lublinie: Patrycja, Szymon i Przemysław.