Wizyta w redakcji Dziennika Wschodniego

W piątek, dn.14 czerwca uczniowie naszego gimnazjum i liceum, którzy na stałe są związani z gazetką szkolną „Delta”, odbyli wizytę w Dzienniku Wschodnim. Zapraszamy do zapoznania się z ich relacją.

W redakcji Dziennika Wschodniego byliśmy goszczeni przez Pana Jakuba Markiewicza, redaktora on-line i community managera, który odkrywał przed nami tajniki pracy dziennikarskiej. W redakcji mieszczącej się przy Placu Litewskim mogliśmy się dowiedzieć jak wyglądają codzienne poranne zebrania redaktorów z wydawcami, czym jest odwrócona piramida czy zasada 5W (who, when, what, where, why, where), która jest niezbędna w każdym artykule prasowym. Poznaliśmy też przykłady lapsusów językowych, bardzo często używanych przez polskich dziennikarzy.

Pan Kuba zainteresował się również naszą szkolną gazetką. Dopytywał się jak piszemy artykuły i w jaki sposób szukamy ciekawych tematów. Każdy z nas mógł opowiedzieć, jakie zagadnienia lubi poruszać w swoich artykułach, jakie są nasze zainteresowania i pasje.

Pan Kuba opowiadał nam również o odpowiedzialności prawnej dziennikarzy, którzy opisują ciekawe, a jednocześnie trudne tematy. Akcentował konieczność poznania przepisów prawa i rzetelność w wykonywaniu zawodu dziennikarza.
Ponadto usłyszeliśmy wiele ciekawych anegdot z życia zawodowego dziennikarza.

Podczas naszej wizyty w Dzienniku Wschodnim towarzyszyły nam p. Joanna Łoś, opiekun gazetki szkolnej oraz p. Elżbieta Kukowska.