Lotnicze Warsztaty Młodzieżowe – Dęblin 2013

W dniach 26-28 września 2013 roku w obiektach Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych odbyły się „Lotnicze Warsztaty Młodzieżowe – Dęblin 2013” zorganizowane dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa lubelskiego posiadających klasy o profilu „mundurowym”. Wzięło w nich udział ponad 400 uczniów z 28 szkół, w tym uczniowie naszego liceum.
Uroczyste otwarcie ,,Warsztatów Lotniczych – Dęblin 2013” zapoczątkował swoim wystąpieniem rektor – komendant uczelni gen. bryg. pl. Jan RAJCHEL, witając wszystkich uczestników oraz przedstawiając w krótkich słowach historię dęblińskiej „Szkoły Orląt”. Następnie głos zabrał ppłk pil. Maciej WILCZYŃSKI, który przybliżył działalność dydaktyczną WSOSP w Dęblinie. Uwieńczeniem tej części warsztatów był występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Artyści wraz z orkiestrą zaprezentowali pieśni patriotyczne, piosenki wojskowe a także szlagiery z największych światowych musicali. Pierwszy dzień warsztatów zakończył się wspólnym ogniskiem mającym na celu integrację uczestników, a jego kulminacją był pokaz „Fireshow”.
Kolejny dzień rozpoczął się wykładem gen. bryg. Jerzego LEWITOWICZA – Dlaczego samoloty i śmigłowce latają? W którym przedstawił zgromadzonym jakie prawa fizyki wpływają na lot maszyn oraz w jaki sposób wspomniane maszyny dzięki ich wykorzystaniu mogą się przemieszczać w powietrzu. Kolejnym prelegentem był płk. pl. Jerzy LEŃ – zapoznał on zgromadzonych z historią i tradycją zespołu akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry”. Następnie wszyscy uczestnicy udali się na plac przed Pomnik Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt, gdzie nastąpiła uroczysta przysięga wojskowa podchorążych pierwszego roku WSOSP. Uczestnicy warsztatów mieli także możliwość zwiedzenia obiektów uczelni takich jak: symulatory maszyn TS-11, PZL-130, F-16 czy też śmigłowca SW-4 oraz sal specjalistycznych jak symulator kontroli lotów , sale poświęcone budowie i projektowaniu maszyn latających oraz obiekty sportowe. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się samoloty i śmigłowce, z którymi można było się zapoznać w hangarach znajdujących się przy płycie lotniska. Kolejnym punktem dnia była drużynowa rywalizacja sportowa uczestników w takich konkurencjach jak: pływanie, biegi, strzelectwo i rzut granatem. Podsumowaniem dnia był blok filmowy poświęcony tematyce lotniczej.
Ostatni dzień warsztatów rozpoczął się uroczystą zbiórką uczestników na placu przed Pomnikiem Bohaterskich Lotników Dęblińskiej Szkoły Orląt. Płk pil. Marek BYLINKA podsumował „Młodzieżowe Warsztaty Lotnicze Dęblin 2013”. Wręczone zostały także podziękowania dla szkół za uczestnictwo oraz przekazane nagrody za wyniki w rywalizacji sportowej. Adrian DYLON uczeń XXVII LO w Lublinie zwyciężył indywidualnie w konkurencji podciąganie na drążku, za co otrzymał pamiątkowy puchar oraz książkę poświęconą historii polskiego lotnictwa. Zakończeniem warsztatów było zwiedzanie Muzeum Sił Powietrznych – plenerowej wystawy statków powietrznych oraz wystawy wewnętrznej składającej się z trzech części – okresu międzywojennego, wojennego i powojennego.
Warsztaty miały na celu promocję wśród młodzieży pozytywnego wizerunku Wojska Polskiego, polskiego lotnictwa wojskowego, studiów w dęblińskiej „Szkole Orląt” oraz służby w Narodowych Siłach Rezerwy. Warsztaty były także doskonałą okazją do nawiązania nowych znajomości przez uczestników, a kadrze wychowawczej oraz przedstawicielom organizatora umożliwiły wymianę doświadczeń oraz uwag odnośnie organizacji kolejnych warsztatów.