Już widzieliśmy – Kamienie na szaniec

27 marca trzecie i drugie z naszego gimnazjum obejrzały film pt. „Kamienie na szaniec”. Mieliśmy okazję porównać wersję filmową z omawianą przez nas lekturą o tym samym tytule Aleksandra Kamińskiego. Filmowa adaptacja książki z pewnością różniła się od oryginału, jednak pozostawiła po sobie ten sam przekaz, a o to chyba chodziło reżyserowi Robertowi Glińskiemu. Film cały czas trzymał nas w napięciu, nie pozwalał oderwać wzroku od ekranu. Doskonale pokazywał realia tamtych czasów, brutalną rzeczywistość okupowanej Warszawy.
Przedsięwzięcie z pewnością nie odniosłoby takiego sukcesu, gdyby nie aktorzy, jacy wcielili się w bohaterów książki. Zośka, Rudy i Alek grani kolejno przez Marcela Sabata, Tomasza Ziętka i Kamila Szeptyckiego w tej produkcji dostali nowe życie, a nastrój genialnie oddawała piosenka promująca film”4.30″ śpiewana przez Dawida Podsiadło.
Po zakończonym seansie każdy był pod wrażeniem. Film wstrząsnął widzami i zmusił do refleksji na tematy takie jak patriotyzm, przyjaźń i odwaga.
Obejrzenie „Kamieni na szaniec” polecam każdemu. Film był piękną opowieścią, którą każdy powinien docenić.
Magdalena Długosz