Grupa Comeniusa w Danii część II

Mija pierwszy roboczy dzień naszego pobytu w Ribe, w Danii. Na początek jak zwykle zwiedziliśmy szkołę naszych gospodarzy. Zrobiła na nas wielkie wrażenie. Potem przystąpiliśmy do pracy nad filmem na temat naszego projektu. Uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy. Są to grupy międzynarodowe. Każdy polski uczeń znalazł się w innej grupie i po castingu został obsadzony w jednej z głównych ról. Mamy nadzieję, że będą to role na miarę Oskarów. Film jest głównym zadaniem podczas tej wizyty. Dzisiaj dopracowaliśmy scenariusz, odbyły się pierwsze próby, a w następnych dniach praca będzie kontynuowana. W piątek odbędzie się premierowa projekcja naszych filmów. Trzymajcie kciuki za efekty naszej pracy.

Po południu zwiedziliśmy Ribe. To małe ale urokliwe miasteczko. Przewodnikami po mieście byli uczniowie szkoły goszczącej. Zobaczyliśmy katedrę protestancką, najstarszy kościół katolicki i stare miasto. Potem spędzaliśmy czas integrując się z koleżankami i kolegami z krajów partnerskich.

Wtorek przed południem poświęciliśmy na dalszą pracę nad filmem. Mieliśmy chwilkę czasu także na relaks. Po lunchu wyruszyliśmy do wioski Wikingów. Poznaliśmy ich historię, warunki życia i legendy.
Centrum Wikingów w Ribe, najstarszym miasteczku Danii, to żywy skansen, w którym w letnich miesiącach żyją wielbiciele tradycji. Można tam zobaczyć tradycyjne zabudowania, brać udział w codziennych czynnościach, takich jak zbieranie ziół, farbowanie wełny czy dojenie krów. W warsztatach oglądać można rzemieślników przy pracy – lepiących garnki, robiących biżuterię, wykuwających w żelazie broń i zbroje.

Wieczór to jak zwykle czas integracji z koleżankami i kolegami z krajów partnerskich. Jutro wyruszamy na całodniową wyprawę do Legolandu. Mamy nadzieję na dobrą zabawę.