Dlaczego należy pamiętać? – seminarium w Warszawie

Z całą pewnością piątkowe seminarium w Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie dostarczyło nam wielu inspiracji i pomysłów, które wykorzystamy w czasie spotkań ze świadkami historii i nagań dokumentacyjnych. Najwięcej emocji dostarczył wykład i dyskusja z lekarzem psychiatrą i psychologiem p. dr Ewą Wojtyną, która opowiadała o przeżyciach ludzi, którzy doświadczyli traumatycznych doświadczeń. Dzięki temu spróbowaliśmy zrozumieć zachowania ludzi, którzy przeżyli pobyt w obozie.
Kolejne spotkania dotyczyły technik nagrywania i montażu filmów. Najpierw Karol Kalisty student reżyserii, pokazał fragmenty filmów, zdradzając nam sztuczki kadrowania i montażu. Seminarium zakończył wykład z pokazem filmów reżysera i scenarzysty p. Władysława Jurkowa. Poznaliśmy zasady, jakimi powinien kierować się dobry dokumentalista.
W seminarium uczestniczyli uczniowie biorący udział w projekcie IPN „O tym nie można zapomnieć…” Adam Tomkowicz-Chrzanowski i Michał Rożen razem z opiekunem p. Marzeną Dudek.