Retrospektywa Niepokorni Niezłomni Wyklęci

W dniu 6 marca klasa 1 a LO wzięła udział w warsztatach historyczno-filmowych „Retrospektywa” na KUL poświęconych pamięci Żołnierzom Wyklętym i miejscu historii we współczesnej szkole.

Na początku odbyły się projekcje dwóch filmów dotyczących powstania warszawskiego i bohaterskiej obronie miasta w końcówce II wojny światowej. Następnie redaktor z TVP Jan Pospieszalski poprowadził panel dyskusyjny z udziałem dziennikarzy prasowych i TVP Lublin na temat Żołnierzy Wyklętych, ich roli w powojennej historii Polski, ukazywaniu ich dramatu w filmach, książkach, artykułach prasowych oraz lekcjach historii. W dalszej części odbyły się projekcje filmów o wydarzeniach Grudnia 1970 i oddziale Łupaszki. Warsztatom towarzyszyły wystawy plastyczne na holu KUL, kiermasz książek oraz pojawiły się grupy rekonstrukcyjne. Warsztaty były pogłębieniem wiedzy historycznej naszych uczniów o najnowszej historii Polski.