Grupa Comeniusa w Szkocji

Spotkanie w Szkocji rozpoczęliśmy od zwiedzania w niedziele miasta Leven położonego niedaleko miejscowości Buckhaven, w której znajduje się szkoła goszczących nas uczniów. Okolica jest przepiękna i warta zobaczenia. Dookoła jest wiele zieleni oraz pól golfowych. Leven położone jest nad zatoką, a po jej drugiej stronie widoczny jest Edynburg.

Poniedziałek spędziliśmy w szkole. Najpierw poznaliśmy uczniów ze Szkocji oraz innych państw biorących udział w projekcie. Następnie naszym zadaniem było zaplanowanie trójwymiarowych modeli dotyczących używek i uzależnień. W stołówce spróbowaliśmy typowej szkockiej potrawy – haggis. Jest dosyć specyficzna ale warto jej spróbować.

Kolejnego dnia wyruszyliśmy w podróż do stolicy Szkocji – Edynburga. Pogoda nam dopisywała, było całkiem ciepło i nie padało. Miasto zrobiło na nas ogromne wrażenie – zobaczyliśmy położony na wysokim wzgórzu zamek oraz przeszliśmy w dół główną ulicą do Parlamentu Szkocji. Tam odbyła się krótka wycieczka po pomieszczeniach tego budynku, spotkaliśmy szkockiego parlamentarzystę. Resztę dnia w Edynburgu spędziliśmy na zwiedzaniu miasta.

W środę kończyliśmy nasze modele 3D, przedstawiliśmy prezentacje o naszych sportach narodowych, a później wyjechaliśmy do bardzo znanego w Wielkiej Brytanii miasta – St Andrews. Znajduje się tam min. bardzo sławny uniwersytet oraz pole golfowe, na którym rozgrywano pierwsze w historii mecze golfa. Wzięliśmy także udział w konkursie na najlepsze zdjęcia – niestety podczas pobytu tam padał deszcz, co trochę zepsuło nam plany zwiedzania tej miejscowości.

W czwartek wybraliśmy się na całodniową wycieczkę nad jezioro Loch Lomond, gdzie mieliśmy okazję poznać tradycyjne gry szkockie. Niestety pogoda nam nie dopisała, bowiem od rana „lało jak z cebra”. Wykonywanie poszczególnych zadań było dla nas dużym wyzwaniem. Odważni mogli także popływać na kajakach.

W piątek rano pojechaliśmy do szkoły. Prezentowaliśmy zrobione w grupach modele 3D i otrzymaliśmy certyfikaty za udział w projekcie. Później pojechaliśmy na wycieczkę i udaliśmy się na spacer po ponad dwukilometrowym moście Forth Road Bridge. Widoki były wspaniałe. Później pojechaliśmy zobaczyć jedną z najnowszych atrakcji turystycznych Szkocji, a mianowicie 30 metrową stalową rzeźbę 2 głów konnych, The Kelpies, która zrobiła na nas ogromne wrażenie.

Szkoccy gospodarze zapewnili nam mnóstwo atrakcji. Mogliśmy poznać kulturę i tradycje kolejnego europejskiego kraju, ale jakże odmiennego od Polski. Tydzień szybko minął, ale już niedługo czeka nas kolejna podróż w ramach realizowanego projektu „The Matter of Choices”. W kwietniu wyruszamy do Belgii!

Ekipa Comeniusa w składzie: Nauczyciel: Magdalena Bucoń oraz uczniowie: Kajetan Dropek i Dawid Kowalczyk.