Pisanki, kraszanki, baranki

Zwyczaje wielkanocne – pisanki, kraszanki,baranki i inne niespodzianki – to od tradycji wszystko się zaczyna -…. witajcie widzowie mili. Chcielibyśmy, aby to spotkanie w pamięci Wam zostało, by dawne obyczaje wskrzesić w Was umiało. Naród żyje i nikomu zwalczyć się nie daje, dopóki język zna swój i swoje obyczaje. A piękne je mamy! Wszystkie nasze, polskie – człowiekowi miłe, więc posłuchajcie chwilę – takimi słowami zaczynała się scenka przypominająca nasze polskie wielkanocne zwyczaje, którą zaprezentowali uczniowie kl.1bg dla całej społeczności szkolnej wędrując od klasy do klasy z niezwykłym kogucikiem, który miał skrzydła z dykty, ogon z piórek, grzebieniasty, kolorowy, wielkanocny, dyngusowy.Kogucik zawędrował również z życzeniami świątecznymi do pobliskiego Przedszkola nr 31 i świetlicy Szkoły Podstawowej nr 46. Takie działania podjęli uczniowie kl.1bg przy współpracy z rodzicami w ramach projektu wychowawczego: ” Dzień tematyczny klasy”. Dziękujemy rodzicom za okazaną pomoc w przygotowaniu stołu wielkanocnego, na którym znajdowały się baby wielkanocne,mazurki,baranki,pisanki,kraszanki jaja faszerowane i to wszystko pięknie udekorowane przez mamę Weroniki Cichockiej,Weronikę i Agnieszkę Jaszczuk.


A tak wyglądały przygotowania uczniów klas gimnazjalnych i licealnych do wystawy poświęconej zwyczajom wielkanocnym. Uczniowie klasy 1bg wraz z uczniami innych klas gimnazjalnych i licealnych przygotowali krótką scenkę, dotyczącą zwyczajów zbliżających się świąt- dominuje niezwykły kurek, który ma skrzydła z dykty, a ogon z piórek. Pielęgnujmy nasze polskie zwyczaje, bo naród żyje i nikomu zwalczyć się nie daje, dopóki język zna swój i swoje obyczaje.