Spotkanie z panem Romanem Gutowskim

W piątek 23 października w naszej szkole odbyło się spotkanie się z panem Romanem Gutowskim. Urodzony w 1935 roku w Równym na Wołyniu w 1940 roku został wywieziony głąb ZSRR. Przebywał w Archangielsku, w Uzbekistanie, gdzie rozdzielono go z rodziną a następnie wraz z grupą dzieci z sierocińców opuścił Związek Sowiecki razem z Armią Andersa. Bezpieczną przystań znalazł w Balachadi w Indiach, w ufundowanym przez maharadżę Jam Saheba obozie dla polskich dzieci. Hojność i serdeczność maharadży sprawiła, że w Balachadi polskie dzieci znalazły spokojną przystań po morderczej wędrówce z radzieckiej Rosji, której niestety wiele – z powodu chorób, niedożywienia, wycieńczenia, trudnych warunków klimatycznych i sanitarnych – nie przeżyło. Pan Gutowski opowiadał o swoim życiu w Rosji, w Indiach, odnalezieniu matki i powrocie do Polski.
Spotkanie z uczestnikiem tych wydarzeń było ważną lekcją żywej historii dla wszystkich, którzy mieli okazję jej wysłuchać.