WYJAZD DO RAVENSBRUECK – NAGRODA DLA NASZYCH LICEALISTEK W OGÓLNOPOLSKIM PROJEKCIE IPN

W dniach 4-7 maja odbył się wyjazd do Rawensbruck będący podsumowaniem projektu „O tym nie można zapomnieć… – spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów”. Oto co o wyjeździe mówią jego uczestniczki ALEKSANDRA SICZEK i EMILIA WILKOŁEK – nagrodzone w tym konkursie wraz z uczennicą EWELINĄ STEFANIAK.
Wyjazd do Ravensbruck wiele nas nauczył, miałyśmy możliwość szkolne doświadczenia w projektach, konkursach połączyć z praktyką. Zobaczyłyśmy miejsce tak ważne w historii Polski, dowiedzieć się w jakich warunkach mieszkały i jakie ciężkie prace wykonywały więźniarki niemieckiego obozu koncentracyjnego. Wymęczone, słabe kobiety wybudowały to miejsce, począwszy od domu komendanta, skończywszy na barakach, w których mieszkały. Najbardziej zaciekawiły nas sposoby prowadzenia obozu przez ss-manów. Przy okazji miałyśmy okazje zwiedzić sąsiedni kraj wraz z jego stolicą.
Mamy nadzieję wrócić do tego miejsca w przyszłym roku.
Ola i Emila