77 Rocznica egzekucji więźniów Zamku Lubelskiego na Rurach Jezuickich

W dniu dzisiejszym, w środę przed Bożym Ciałem, jak co roku odbyła się uroczystość upamiętniająca egzekucje więźniów Zamku Lubelskiego. Miały one miejsce od czerwca do sierpnia 1940 roku w wąwozie na Rurach Jezuickich i były realizowane w ramach hitlerowskiej akcji A-B, czyli likwidacji polskiej inteligencji. W uroczystościach brali udział uczniowie XXVII LO z pocztem sztandarowym.

Były również poczty sztandarowe z okolicznych szkół oraz rodziny pomordowanych działaczy, przedstawiciele Sybiraków, kombatantów, wojska oraz władz miejskich i wojewódzkich. Wszystkich zaproszonych powitała Pani Barbara Oratowska, dyrektor Muzeum Pod Zegarem. Następnie odbyła się msza święta w intencji pomordowanych oraz apel poległych. Krótki program artystycznych przygotowali uczniowie z Gimnazjum nr 11.