Edukacyjna wycieczka do Warszawy

16 października uczniowie z klasy II i III gimnazjum byli na wycieczce w Warszawie. Jej celem było poznanie wydarzeń z okresu Ii wojny światowej w tym losów bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”, która jest lekturą w gimnazjum.

Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy, było 2 LO im. Stefana Batorego z oddziałami gimnazjalnymi, przedwojenne gimnazjum, gdzie uczęszczali między innymi bohaterowie naszej lektury „Zośka”, „Rudy i „Alek” oraz znany poeta Krzysztof Kamil Baczyński. O ich krótkim, ale pięknym życiu oraz śmierci za ojczyznę opowiedziała nam uczennica tej szkoły. Mimo że uczęszcza obecnie do II klasy gimnazjum, to w bardzo profesjonalny sposób przedstawiła historię obecnego liceum i losy najsłynniejszych jej uczniów. Wszyscy z zainteresowaniem i podziwem słuchali trwającej godzinę opowieści.
Następnie udaliśmy się na Powązki, jeden z najbardziej znanych w Polsce cmentarzy. Przejeżdżając autokarem ulicami Warszawy m.in. Traktem Królewskim, mogliśmy obejrzeć pomniki słynnych Polaków, budynki rządowe i ambasady różnych krajów. Na Powązkach zapaliliśmy znicze na grobach „Rudego”, „Zośki”, Aleksandra Kamińskiego i innych bohaterów z czasów II wojny światowej. Znajdują się tu groby wielu sławnych Polaków; artystów, sportowców, naukowców i polityków, o których opowiadała nam pani przewodniczka.
Po obiedzie udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego, które zwiedzaliśmy pod opieką przewodników. W muzeum znajduje się mnóstwo zdjęć, broni i pamiątek pozostałych po wydarzeniach mających miejsce w czasie powstania od 1 sierpnia do 2 października 1944 roku. Wszystkie ekspozycje były ciekawie zaaranżowane, mogliśmy oglądać filmy i przecisnąć się przez replikę kanałów, jakimi w czasie powstania przemieszczali się ludzie uciekający przed nacierającymi Niemcami. Niektórzy uczniowie zbierali na pamiątkę kartki z kalendarza, który zawiera opis każdego dnia powstania.
Dzięki tej wycieczce mogliśmy przeżyć wspaniałą lekcję historii i patriotyzmu, wiedza zdobyta podczas tego wyjazdu przyda się nam jeszcze nie raz a wspomnienia pozostaną na długo w pamięci.