Dorota Michalczuk reprezentantką Lublina w Wielkiej Gali Finałowej IV Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „ W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbruck”

Dorota Michalczuk z klasy 3 a gimnazjum, która zajęła I miejsce w finale I edycji Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorsko-Krasomówczy „W kręgu poezji Grażyny Chrostowskiej, lubelskiej przedstawicielki pokolenia Kolumbów” reprezentowała województwo lubelskie w Wielkiej Gali Finałowej IV Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „ W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbruck” w Rudzie Śląskiej.

W Gali Finałowej wzięło udział 26 finalistów w/w konkursów z całej Polski. Jury wybrało, po niełatwej decyzji, gdyż poziom prezentowany przez uczestników był bardzo wysoki, dwie laureatki – jedną w kategorii recytacji poezji, drugą – prozy. Były to licealistki z woj. katowickiego. Wszyscy finaliści zostali nagrodzeni. Otrzymali cenne nagrody książkowe, dyplomy oraz czterodniową wycieczkę do Ravensbruck w Niemczech, która odbędzie się w maju br. roku.

Dorota, mimo przeżywanego stresu, bardzo miło wspomina udział w Gali i trzydniowym wyjeździe. Zdobyła nowe doświadczenia, zwiedziła nieznane dotąd miejsca oraz poznała nowe koleżanki i kolegów.
Pomysłodawcą konkursu jest p. Maria Lorens, córka śp Katarzyny Matei, byłej więźniarki Ravensbruck. Organizatorami konkursu są: IPN, Stowarzyszenie „Rodzina byłych więźniarek (…) oraz Miasto Ruda Śląska wspierani m.in. przez MEN.

Na Gali Finałowej obecna była dr Wanda Półtawska, która zasiadała w Komitecie Honorowym, a na zakończenie skierowała do finalistów wiele pięknych słów na temat najważniejszych wartości w życiu człowieka.

Jeszcze raz gratulujemy Dorocie i życzymy równie miłych wspomnień z pobytu w Ravensbruck.