Udział Doroty Michalczuk – laureatki Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego – w wyjeździe do Ravensbruck

Dorota Michalczuk z klasy 3a gimnazjum wzięła udział w czterodniowym wyjeździe do Ravensbruck, który był nagrodą za uzyskanie tytułu laureatki w IV Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim „W kręgu poezji i prozy więźniarek obozu KL Ravensbruck”. Opiekunką Doroty była pani Maria Kamola.

18 maja 2018 roku pojechałam, razem z moją wychowawczynią na wycieczkę do Niemiec. Głównym cele wyjazdu było zwiedzenie obozu Ravensbruk. Oprócz nas w spotkaniu wzięli udział uczniowie z całej Polski. Pierwszym punktem wycieczki była modlitwa nad jeziorem, na którego dnie spoczywają prochy wielu zamordowanych więźniarek. Już pierwszego wieczoru, spora część z nas zebrała się, żeby wspólnie pośpiewać. Było to piękne doświadczenie, ponieważ ptaki śpiewały wraz z nami. Następnego dnia, zwiedziliśmy komendanturę i dom komendanta. Oprócz tego weszliśmy na teren obozu, staliśmy w miejscu, gdzie niegdyś stały baraki wypełnione dziewczynami. Wieczorem mieliśmy okazję posłuchać historii o więźniarkach, opowiedzianych przez ich dzieci. Zaraz po tym rozmawialiśmy, przez telefon, z panią Wandą Półtawską. Był to dla mnie ogromny zaszczyt. W międzyczasie, modliliśmy się przy Todtengangu, czyli szczelinie, w której były rozstrzelane, niektóre kobiety. Najbardziej wzruszyło mnie to, że było to miejsce śmierci lubelskich więźniarek, w tym Grażyny i Poli Chrostowskich. Widzieliśmy sporo miejsc pamięci, tablic i pomników. To wszystko wywarło na mnie ogromne wrażenie. Trzeciego dnia zwiedziliśmy Berlin, a czwartego musieliśmy wracać do domu. Na tej wycieczce poznałam wspaniałych ludzi i zyskałam niezapomniane wspomnienia. Dostałam żywą lekcję historii, za co jestem bardzo wdzięczna. Myślę, że ten wyjazd zapamiętam do końca życia.